Vardar Skopje castiga in premiera Liga masculina a Campionilor, intrecand in finala pe PSG!

Surprizele au continuat si in ziua decisiva a finalelor Ligii Campionilor la handbal masculin. Telekom Veszprem a invins-o pe FC Barcelona Lassa si a luat bronzul, iar Vardar Skopje a intrecut pe Paris Saint Germain, cucerind in premiera trofeul pus in joc.

Finala mare a fost un spectacol palpitant, castigat in ultima secunda de formatia macedoneana antrenata de ibericul Raul Gonzales cu 24-23 prin golul croatului Cupic, trimis in teren cu cateva minute inainte. Vardar a condus ostilitatile pana in minutul 27, cand PSG a restabilit egalitatea la 10, dupa ce a avut de doua ori trei goluri mai mult, 5-2 si 7-4, dar a incheiat repriza in dezavantaj, 11-12.

Teamul francez a mai condus de doua ori la inceputul partii secunde a jocului, dar formatia macedoneana n-a fost de acord, preluand initiativa, iar tabela de marcaj s-a modificat in favoarea sa, diferenta ajungand la 20-17 in minutul 44. PSG revine si egaleaza la 21, dar Vardar duce scorul la 23-21. Narcisse egaleaza, iar Cupic se strecoara pe semicerc la ultimul atac al macedonenilor si marcheaza golul victoriei, al treilea pentru el in acest meci.

Au mai inscris pentru invingatori Dibirov, 6, Borozan, 3, Cindric, 3, Dushebaev, 2, Canellas, 2, Abutovic, 1 si Marsenic, 1. O contributie deosebita la acest succes a adus-o portarul Strebnik, 37 ani, prin paradele sale. Care l-au facut remarcat si la alte trei finale ale Ligii Campionilor castigate cu FC Barcelona, Ciudad Real si Veszprem. De la invinsi au iesit in evidenta Nikola Karabatic, 5, Hansen, 4, Narcisse, 4 si oprtarul de 41 de ani, Omeyer.

Finala mica a revenit celor de la Telekom Veszprem, 34-30 (18-17) cu fosta deținătoare a trofeului, FC Barcelona Lassa.