Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Roland Garros!

UPDATE / Simona Halep a distrus-o psihic in al doilea set pe adversara ei, Carla Suarez Navarro, si a invins-o cu acelasi scor precum in primul set, astfel ca, romanca se califica in sferturile de finala ale turneului de la Roland Garros, dupa o ora de joc.

UPDATE / Simona Halep castiga categoric primul set, cu scorul de 6-1, dupa 27 de minute de joc, in fata sportivei spaniole Carla Suarez Navarro, pe care a dominat-o inca din startul partidei.

Stirea initiala

Simona Halep se va duela luni, de la ora 12:00, cu Carla Suarez Navarro, in cadrul optimilor de finala ale turneului de la Roland Garros.

Romanca s-a calificat in aceasta faza competitionala, dupa ce a trecut de rusoaica Daria Kasatkina, in doua seturi, cu scorul de 6-0, 7-5 dupa o ora si 18 minute de joc, iar Navarro a eliminat-o pe rusoaica Elena Vesnina, cu scorul de 6-4, 6-4.

Simona nu a invins-o niciodata pe zgura pe sportiva spaniola, insa, o conduce cu scorul de 5-1 pe suprafata hard si 1-0 pe iarba.

Odata cu accederea in optimi, cele doua sportive si-au asigurat 240 de puncte WTA si un cec in valoare de 200.000 de euro.