Simona Halep s-a calificat in turul 3 in minimum de seturi! Sorana Cirstea a fost eliminata de Carla Suarez Navarro. Victorii la dublu pentru Tecau si Begu

UPDATE / Sorana Cirstea a fost eliminata joi in turul II al turneului de Grand Slam de la Roland Garros. Targovisteanca a fost invinsa de favorita numarul 21, spaniola Carla Suarez Navarro, in doua seturi, scor 5-7, 4-6.

UPDATE / Intre timp, la 2-1 pentru iberica, Sorana Cirstea a cerut interventia medicului, acuzand o accidentare la umar.

UPDATE / Simona Halep a reusit calificatrea in turul treI dupa ce a invins-o pe nemtoaica Tatjana Maria, cu 6-4, 6-3, dupa un meci destul de echilibrat. In turul urmator, Simona o va intalni pe rusoaica Daria Kasatkina, ocupanta locului 28 in clasamentul WTA.

UPDATE / Dupa 50 de minute, Sorana Cirstea s-a inclinat in fata ibericei, in primul set, scor 5-7

UPDATE / Desi si-a pierdut serviciul de doua ori, Simona Halep a reusit sa castige primul set, cu 6-4, dupa 44 de minute!

UPDATE, ora 19:15 / A inceput si partida dintre Sorana Carstea si Carla Suarez Navarro.

UPDATE, ora 18:53 / A inceput partida dintre Simona Halep si Tatjana Maria.

UPDATE / Horia Tecau si Jean Julien Rojer, favoritii 11, n-au avut nicio emotie in fata gazdelor Lestienne si Moutet, de care au trecut cu 6-1, 6-1, in 59 de minute! In turul urmator, perechea romano-olandeza se va duela cu castigatoarea disputei dintre Jaziri/Seppi si Dodig/Granollers-Pujol (7).

UPDATE / Rusoaica Daria Kasatkina (20 ani), locul 28 WTA si cap de serie numarul 26, a castigat duelul puştoaicelor, cu o adversara de doar 17 ani, Marketa Vondrousova din Cehia, cu 7-6, 6-4, si urmeaza sa dea piept cu invingatoarea dintre Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 3, si nemtoaica Tatjana Maria, locul 102 WTA.

UPDATE / Irina Begu a trecut in turul doi al probei de dublu, alaturi de Saisai Zheng, dupa o victorie, cu scorul de 6-3, 7-6(6), in fata perechii Knoll / Stojanovic, dupa 100 de minute de joc. Pentru Irina si Saisai urmeaza un duel dificil cu Babos/Hlavackova (5).

Joi este o noua zi plina pentru iubitorii tenisului din Romania. Simona Halep si Sorana Cirstea vor evolua in turul secund. De asemenea, avem doi reprezentanti si la dublu, care vor debuta in aceasta proba.

Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 3, va evolua, joi, in jurul orei 16.30, cu germana Tatjana Maria, locul 102 WTA, in turul al doilea al turneului de la Roland Garros. Meciul Halep-Maria este al treilea de pe arena Suzanne Lenglen, dupa partida feminina Agnieszka Radwanska – Alison Van Uytvanck (ora 12.00) si cea masculina Andy Murray – Martin Klizan.

Tot in a treia partida, pe terenul 3, este programata sa joace in mansa a doua si Sorana Carstea, locul 64 WTA, cu spaniola Carla Suarez Navarro, locul 23 WTA si cap de serie numarul 21. Inaintea acestei intalniri se vor disputa doua meciuri masculine, David Ferrer – Feliciano Lopez (ora 12.00) si Kevin Anderson – Nick Kyrgios.

La dublu, Irina-Camelia Begu/Saisai Zheng (Romania/China) joaca, in turul I, de la ora 12.00, pe terenul 8 cu Xenia Knoll/Nina Stojanovici (Elvetia/Serbia). Dupa aceasta partida urmeaza pe acelasi teren meciul cuplului Horia Tecau/Jean-Julien Rojer (Romania/Olanda) din mansa a doua, cu o pereche a franceza Lestienne/Moutet.

Etichetat cu: , , , , , , , ,