Federatia Romana de Rugby a anuntat lotul echipei nationale pentru World Rugby

Echipa nationala de rugby a Romaniei va disputa in luna iunie meciuri test impotriva reprezentativelor Japoniei, Canadei si Braziliei, in cadrul Turneului International World Rugby.

Pentru aceste intalniri, selectionerul Lynn Howells a convocat 28 de jucatori, care se vor reuni miercuri 31 mai si vor pleca spre Japonia sambata, pe 3 iunie. Stejarii vor disputa doua antrenamente pe Stadionul „Arcul de Triumf” in zilele de 1 si 2 iunie.

Aflata pe locul 16 in clasamentul World Rugby, Romania va disputa partidele test dupa cum urmeaza: cu Japonia (10 iunie, Kumamoto), Canada (17 iunie, Edmonton) si Brazilia (24 iunie, Bucuresti).

Lotul convocat pentru turneul din luna iunie este urmatorul:
pilieri — Constantin Pristavita (Stiinta Baia Mare), Alexandru tarus (Sale Sharks), Alexandru Gordas (CSA Steaua), Andrei Ursache (Carcassonne), Ionel Badiu (Carcassonne);
taloneri — Eugen Capatana (Timisoara Saracens), Otar Turashvili (Colomiers), Andrei Radoi (Timisoara Saracens);
linia a doua — Valentin Poparlan (Timisoara Saracens), Johannes Van Heerden (Stiinta Baia Mare), Marius Antonescu (Colomiers), Andrei Iurea (Stiinta Baia Mare);
linia a treia — Viorel Lucaci (CSA Steaua), Andrei Gorcioaia (Massy), Vlad Nistor (Albi), Mihai Macovei (Colomiers);
mijlocasi la gramada — Florin Surugiu (CSA Steaua), Tudorel Bratu (CS Dinamo);
mijlocasi la deschidere — Florin Vlaicu (CSA Steaua), Samoa Luke (Stiinta Baia Mare);
centri — Jack Umaga (Timisoara Saracens), Florin Vladut Popa (Timisoara Saracens), Paula Kinikinilau (CSM Bucuresti), Sione Fakaosilea (Stiinta Baia Mare);
aripi: Ionut Dumitru (CSA Steaua), Jack Cobden (CSM Bucuresti), Tangimana Fonovai (Timisoara Saracens);
fundas: Sabin Stratila (CSA Steaua).

 

 

Etichetat cu: , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Rugby

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26