Sorana Cirstea salveaza onoarea Romaniei la Roland Garros! Victorie clara si pentru Simona Halep

UPDATE / Simona a castigat si cel de-al doilea set, cu scorul de 6-3, si s-a calificat in turul al doilea al turneului de la Roland Garros, dupa o ora si 10 minute de joc.

UPDATE / Meciul nu a fost amanat, a inceput la 19:30, iar Simona Halep a invins-o pe Cepelova cu scorul de 6-2 in primul set.

UPDATE / Partida de debut a Simonei Halep la Roland Garros, in primul tur, programata marti seara, risca sa fie amanata!

Programul incarcat de pe arena „Philippe-Chatrier” (6 meciuri), dar si vremea, existand posibilitatea sa ploua, pot sa duca la o reprogramare a ultimei partide pentru a doua zi, cea in care se vor intalni Simona Halep si Jana Cepelova.

Programul zilei pe „Philippe-Chatrier”:

ora 12:00, Johanna Konta – Su-Wei Hsieh 6-1, 6-7, 4-6
ora 14:45, Alexander Zverev – Fernando Verdasco (continua de la 4-6, 6-3)
Andy Murray – Andrey Kuznetsov
Jo-Wilfried Tsonga – Renzo Olivo
Simona Halep – Jana Cepelova

UPDATE / Sorana Cirstea s-a calificat marti dupa-amiaza in turul II al turneului de Grand Slam de la Roland Garros. Frmoasa targovisteanca a invins-o in runda inaugurala pe chinezoaica Shuai Peng in doua seturi, scor 6-3, 6-1, dupa fix o ora de joc.

stirea initiala …

Organizatorii turneului French Open au anuntat programul zilei de marti, cand Simona Halep si Sorana Cirstea vor debuta pe tabloul de simplu feminin.

Mai intai, Sorana Cirstea va juca, in primul meci de pe terenul 5, de la ora 12:00, cu chinezoaica Shuai Peng (36 WTA).

Cirstea si Peng au mai jucat o singura data una impotriva celeilalte, in saisprezecimile de finala ale turneului de la Hobart, in 2010. Peng a castigat contruntarea din Australia in doua seturi, 6-1, 6-4.

Tot marti va juca si Simona Halep contra slovacei Jana Cepelova (89 WTA), cel mai probabil dupa ora 19:00, in al patrulea meci de pe terenul Philippe Chatrier.

Halep si Cepelova s-au mai intalnit de doua ori in circuit, iar fiecare dintre ele s-a impus in cate o confruntare. Ultima oara, Cepelova a invins-o pe Halep la Wimbledon, in 2015, 5-7 6-4 6-3.