Toate cele patru romance care au evoluat, luni, in primul tur la French Open au fost eliminate fara sa castige un set!

Zi neagra pentru tenisul feminin romanesc. Toate cele patru jucatoare care au evoluat in primul tur pe zgura de la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, au fost eliminate!

Dupa ce Ana Bogdan si Monica Niculescu au pierdut fara sa castige vreun set, a venit randul Patriciei Tig sa cedeze disputa cu Anastasia Pavlyuchenkova, alegand sa se retraga in setul secund, afectata de o accidentare la piciorul drept, bandajat serios in jurul genunchiului. Patrica a abandonat dupa 42 de minute, la scorul de 6-1 si 1-0 pentru jucatoarea rusa.

Din pacate nici Irina Begu nu a putut salva ziua nefericita si nici ea nu a reusit sa castige macar un set. Locul 46 in clasamentul WTA, a pierdut, cu scorul de 6-7, 4-6, in fata Marianei Duque-Marino (Columbia, 115 WTA, dupa o ora si 37 de minute.

UPDATE / Primele doua sportive care au jucat astazi in runda inaugurala au si parasit intrecerea pariziana.

Ana Bogdan (106 WTA) a fost eliminata de Ons Jabeur (Tunisia, 114 WTA), scor 3-6, 4-6, dupa o ora si 24 de minute, iar Monica Niculescu (54 WTA) a cedat si ea confruntarea cu Anett Kontaveit (Estonia, 53 WTA), scor 5-7, 1-6, dupa o ora si 23 de minute.

Totusi, pentru participarea in turul I, Bogdan si Niculescu vor incasa cate 35.000 de euro.

Tig si Begu vor evolua dupa ora 17:00

=============
stirea initiala …

Patru romance vor juca luni in primul tur la Roland Garros: Monica Niculescu, Irina Begu, Patricia Tig si Ana Bogdan. Meciurile vor fi transmise de Eurosport.

Monica Niculescu (54 WTA) va juca prima pe terenul patru, ea urmand sa joace, in premier, impotriva estoniancei Anett Kontaveit. Meciul va incepe la ora 12.00.

In ultima partida de pe terenul 8, Irina Begu (46 WTA) va juca împotriva columbiencei Maria Duque-Marino (115 WTA). Acesta va fi primul meci direct dintre cele doua jucatoare.

Patricia Tig (120 WTA) va juca, in cel de-al treilea meci de pe terenul 16, contra rusoaicei Anastasia Pavlyuchenkova, cap de serie numarul 16. Romanca a castigat singurul duel direct ce a avut loc la Baku, in 2015.

Ana Bogdan (106 WTA), care a ajuns pe tabloul principal dupa calificari, va juca de la ora 12.00, in prima partida de pe terenul 18, contra tunisiencei Ons Jabeur (116 WTA), intrata pe tablou ca Lucky Loser. Va fi prima disputa dintre cele doua jucatoare.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,