AUDIO – EXCLUSIV / Constantin Sandu, presedintele C.S. Riposta, la Sport Total FM: „Stam la antrenamente cu cursantii chiar si 13-14 ore pe zi!”

Oficialul, care este si antrenor in cadrul clubului, a fost prezent in studioul Sport Total FM, luni, de la ora 17:00, in cadrul emisiunii „Trafic sport”, moderata de Horatiu Sima si Ionel Lutan.

Clubul Sportiv Riposta Bucuresti a organizat, cu sprijinul Federatiei Romane de Scrima, sambata si duminica, 27 si 28 mai 2017, cea de-a sasea editie a concursului international de sabie pentru copii intitulat Cupa Riposta.

La editia din acest an, care a avut loc in Sala de atletism „Lia Manoliu” din Bucuresti, au participat peste 200 de sportivi din Romania, Belgia, Anglia, Bulgaria, Grecia si Ucraina.

Duminica, 28 mai 2017, in cea de-a doua zi de concurs, 110 sportivi s-au intrecut in probele de sabie feminin U9, sabie masculin U11 si sabie feminin U13. Castigatori au fost urmatorii: Viktoria Galymeska (Ucraina) – la sabie feminin U9, Dacian Enache (ACS Duel) – la sabie masculin U11 si Maria Badea (CSA Steaua) – la sabie feminin U13.

ASCULTA MAI JOS INREGISTRAREA INTEGRALA

ConstantinSandu_29052017.mp3

„Riposta este primul club privat din Romania pe partea de scrima. Am fost si eu sportiv, medaliat in multe competitii. Am facut parte din generatgia lui Mihai Covaliu.

Printre titlurile castigate se numara si Cupa Campionilor Europeni, cu Steaua. Pot sa spun ca acest rezultat, pentru mine, este cel mai important.

A fost foarte greu la inceputurile clubului nostru. Am avut fix patru copii. La ora actuala, stam cu sportivii si cate 13-14 ore la antrenamente pe zi! Suntem doar doi oameni care ne ocupam de tot ceea ce inseamna acest club. Avem sportivi care au implinit 55 de ani, printre cei mai pasionati. Evolueaza la amatori, dar ne reprezinta cu mandrie in competitiile la care participa. Cel mai tanar are 7 ani. Echipamentul este format dintre un costum special care sa reziste impunsaturii si o masca la fel de speciala. Le oferim copiilor aceste costume pana cand se decid sa mearga mai departe pe banii lor. Cred ca sabii, de diferite marimi si greutate, avem vreo 80. 

Cotizatiile copiilor nu depaseste 250 de lei pe luna indiferent de lectiile pe care le ia si de cate ore petrece in clubul nostru. Avem 50 de cursanti. Parintii platesc deplasarile, pentru ca nu avem buget de la federatie.

Cred ca scrima este un sport care provoaca. Familia scrimei este o familie frumoasa si totdeauna a mers in sus. Romania are viitor in acest sport! In continaure vin copii care spun ca vor sa ajunge mari campioni mondiali si olimpici.”, a declarat Constantin Sandu.

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1FCSB15810
2Astra Giurgiu1485
3Sepsi Sfantu Gheorghe1485
4Gaz Metan Medias1480
5CFR Cluj1383
6FC Viitorul1381
7Dunarea Calarasi1281
8U Craiova 19481186
9Poli Iasi118-4
10Dinamo Bucuresti108-4
11FC Botosani880
12AFC Hermannstadt78-2
13Concordia Chiajna78-8
14FC Voluntari28-13