Tom Dumoulin, primul olandez care castiga Turul Italiei!

Contratimpul dintre Monza si Milano (29,3 km), ultima etapa a acestei editii centenare a Turului Italiei, a 21-a, a fost castigat de un alt olandez, Jos van Emden (Lotto–Jumbo), la prima victorie intr-un Mare Tur, dar cel care a ridicat superbul trofeu Senza Fine (9,5 kg si 53 cm inaltime) in fata Domului din Milano a fost conationalul Tom Dumoulin (Sunweb), care a sosit al doilea, cu 15 secunde intarziere! Podiumul etapei a fost completat de italianul Manuel Quinziato (BMC), la 27 de secunde in urma lui Van Emden.

Practic, timpul lui Dumoulin (33’23”) a fost mai bun decat al lui Quintana cu 1 minut si 24 de secunde (34’47”), suficient pentru a acoperi cele 53 de secunde avans pe care columbianul le avea dupa ultima etapa montana de sambata.

Cat despre favoritul gazdelor, Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida), castigatorul editiei de anul trecut, acesta a sosit cu timpul de 34’17”, de ajuns pentru a termina pe locul 3 in clasamentul general, la 40 de secunde in urma lui Dumoulin si doar la 9 dupa Quintana.

Marele premiu al muntilor, tricoul albastru pentru cel mai bun catarator a fost cucerit de spaniolul Mikel Landa (Sky), tricoul ciclam, pe puncte, a revenit columbianului Fernando Gaviria (Quick-Step), iar tricoul alb, pentru cel mai bun tanar sub 25 de ani a fost adjudecat de luxemburghezul Bob Jungels (Quick-Step).

Peste 200 de mii de euro va fi cecul pe care l-a incasat Tom Dumoulin, 115 de mii de euro cat se acorda in general + 90 de mii de euro, aceasta fiind editia centenara.

A fost doar pentru a treia oara in cei 100 de ani in care victoria finala s-a disputat intr-un contratimp, dupa editiile din 1984 si 2012.

Clasamentul ultimei etape

Clasamentul general al primilor 10 rutieri, probabil, cel mai echilibrat Giro din istorie, cu primii 7 cuprinsi in mai putin de 4 minute