Barcelona, castigatoarea Cupei Spaniei pentru a treia oara consecutiv

FC Barcelona a disputat sambata, pe stadionul madrilen Vicente Calderon, finala Cupei Spaniei, impotriva formatiei Alaves, castigand trofeul pentru a treia oara consecutiv.

Scorul a fost deschis in minutul 30, cand Neymar i-a pasat decisiv lui Messi, care a dus-o pe Barcelona in avantaj pe tabela, dar nu pentru mult timp. Dupa doar trei minute, Hernandez l-a invins pe portarul catalanilor si a restabilit egalitatea.
In ultimul minut regulamentar al primei reprize, Neymar a punctat si el si a readus-o pe trupa lui Luis Enrique in carti, iar in al treilea minut de prelungiri, Paco a inscris din pasa lui Messi, stabilind scorul primei reprize, dar si al partidei, 3-1.

Astfel, Barcelona a castigat pentru a treia oara consecutiv Cupa Spaniei, la ultimul meci al lui Luis Enrique pe banca tehnica.