Romania, medalie de aur la CE de canotaj, in proba de 4 rame

Echipajul feminin de 4 rame, format din Beatrice Parfenie, Elena Alina Popa, Cristina Popescu si Georgiana Parascanu, a castigat medalia de aur la Campionatele Europene de canotaj din Cehia. Romania a fost urmata de Polonia si Olanda.

Delegatia noastra va mai avea cinci echipaje in finalele de duminica, in care barcile de 8+1, feminin (15,48, ora Romaniei) si masculin (16,33) erau deja calificate.

Echipajul masculin de patru rame (Cristian Ivascu, Marius Vasile Cozmiuc, Vlad Dragos Aicoboae, Ciprian Tudosa) a ocupat locul al treilea in a doua semifinala de sambata (05:53.900) si a obtinut biletul pentru finala (duminica, ora 13,16).

La dublu rame feminin, Madalina Beres si Laura Oprea au castigat recalificarile cu timpul de 07 min 13 sec 940/1000, cu un avans de peste patru secunde. Finala de duminica va avea loc la ora 12,16.

in proba de dublu vasle feminin categoria usoara, Gianina Beleaga si Ionela Lehaci s-au impus in a doua serie de recalificari (07:19.310), iar duminica vor lua startul in finala la ora 13,01.

Barca de dublu vasle masculin (Ion Prundeanu, Vasile Agafitei) a ratat calificarea in Finala A, terminand doar pe locul 5 in a doua semifinala (06:22.620).

La patru vasle masculin, Alexandru Chioseaua, Mugurel Semciuc, Alexandru Tanasa si Gheorghe Robert Dedu au ocupat ultimul loc, cinci, in prima serie de recalificari (06:23.850), urmand sa evolueze in Finala B.

Barca de patru vasle feminin (Ancuta Bodnar, Nicoleta Pascanu, Dorina Otea, Georgiana Vasile) a ratat si ea prezenta in finala pentru medalii, terminand a treia in prima serie de recalificari (06:37.640), la 1,12 secunde de locul al doilea si Finala A.

Romania participa la Campionatele Europene cu cel mai numeros lot din ultimii 12 ani, zece echipaje, compuse din 39 de sportivi.

Etichetat cu: , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Canotaj, SPORTURI NAUTICE

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1FCSB15810
2Astra Giurgiu1485
3Sepsi Sfantu Gheorghe1485
4Gaz Metan Medias1480
5CFR Cluj1383
6FC Viitorul1381
7Dunarea Calarasi1281
8U Craiova 19481186
9Poli Iasi118-4
10Dinamo Bucuresti108-4
11FC Botosani880
12AFC Hermannstadt78-2
13Concordia Chiajna78-8
14FC Voluntari28-13