Kimi Raikkonen va pleca din pole-position in Marele Premiu al Principatului Monaco!

Finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari), va pleca din pole-position in Marele Premiu de Formula 1 al Principatului Monaco, a sasea etapa a Campionatului Mondial de Formula 1!

Raikkonen a obtinut cel mai bun timp in calificarile de sambata, terminand cel mai rapid tur cu timpul de 1:12:178. Podiumul a fost completat de colegul Sebastian Vettel, care a obtinut un timp de 1:12:221, in timp ce al treilea pe grila de start va pleca Valtteri Bottas, de la Mercedes Petronas, care a obtinut 1:12:223.

Multiplul campion, britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), a terminat pe locul 14, cu un timp de 1:14:106.

Pentru pilotul finlandez, pole-ul obtinut la Monaco este primul dupa aproape 10 ani si al 17-lea al carierei. Precedenta cursa in care Kimi a plecat primul de pe grila de start a fost in 2008, in Franta, de atunci finlandezul luand parte la 128 de sesiuni de calificare in care nu a reusit sa termine primul.

Marele Premiu de Formula 1 al Principatului Monaco va avea loc, duminica, de la ora 15:00, ora Romaniei.