Al cincilea titlu pentru baschetbalistii clujeni, dupa o pauza de sase ani!

U Banca Transilvania Cluj-Napoca, lidera sezonului regulat, a cucerit al cincilea titlu de campioana la baschet masculin, intrecand in finala cu scorul general de 3-0 pe Steaua CSM Eximbank. Echipa pe care o invinge a opta oara in acest sezon, fara a pierde vreun meci.

Partida decisiva, desfasurata in sala Regimentului de Garda din Bucuresti, a fost dominata de formatia oaspete, care s-a impus cu 75-61 (32-27), la capatul unei intalniri ce nu i-a pus probleme decat in primul sfert. Cea mai mare diferenta, 49-31, s-a consemnat spre finalul celui de-al treilea sfert. In ultimele zece minute gazdele s-au apropiat la opt puncte, dar clujenii au revenit, obtinand o victorie fara dubii. La care au contribuit marcatorii Barro, 16, Moldoveanu, 14, Torok, 13, Dykes, 9, Karviniauskas, 9, Adamovic, 5, Pustozvonov, 5 si Kuti, 4. De la invinsi a retinut atentia Dudzinski, 14.

Cupa, medaliile si tricourile de campioni au fost oferite de Horia Paun, presedintele federatiei si de fostii internationali Branisteanu si Ardelean. O cupa de dimensiuni mai mici a fost acordata echipei bucurestene, in randurile careia s-a aflat cel mai titrat baschetbalist roman, Szijarto, detinator a 12 titluri, zece cu fosta Asesoft Ploiesti si doua cu o alta formatie desfiintata, West Petrom Arad.

Urmeaza saptamana viitoare barajul pentru promovarea in prima liga. Dupa care intreaga atentie a iubitorilor sportului cu mingea la cos din tara noastra se va indrepta spre orasul noii campioane, unde vor avea loc meciurile din grupa C a EuroBasket.