A doua victorie pentru baschetbalistii clujeni in finala cu stelistii!

Ca si in primul meci al finalei gazduit de sala „Horia Demian” din Cluj-Napoca echipa gazda U Banca Transilvania s-a impus destul de greu in fata formatiei Steaua CSM Eximbank. De data asta diferenta a fost de patru puncte, 84-80 (37-34).

Oaspetii au fost la carma jocului pana spre finalul primei reprize si pe parcursul sfertului urmator. Ultimele zece minute s-au desfasurat sub semnul echilibrului, gazdele reusind sa-si apropie victorie gratie evolutiilor remarcabile ale lui Moldoveanu, 23, dintre care 18 din aruncari libere, una de 2, alta de 3 puncte si ucraineanului Pustozvonov, 22, dar si a americanului Dykes, 12. De la invinsi merita mentionati lituanianul Runkauskas, 21 si sarbul Malesevic, 17.
Partidele 3 si 4 vor avea loc vineri si duminica in sala celor de la Steaua CSM Eximbank. Un succes al clujenilor le-ar aduce titlul, orice victorie a bucurestenilor prelungind suspansul pana la o eventuala confruntare in meciul cu numarul 5 in sala din orasul de langa Somes.