Canada si Suedia se vor bate pentru titlul mondial la hochei pe gheata!

Semifinalele editiei din acest an a Mondialelor de hochei pe gheata s-au incheiat cu victorii scontate ale nationalelor Canadei si Suediei in duelurile cu Rusia, respectiv Finlanda. Canada si Suedia se vor intalni duminica seara in marea finala de la Koln.

Condusa cu 2-0 inaintea ultimei reprize, dupa 20 de minute fara gol, castigatoarea ultimelor doua campionate ale lumii, Canada, a avut o revenire formidabila, inscriind de patru ori in ultima parte a meciului cu Rusia fara a primi vreun gol. A urmat confruntarea dintre cele doua formatii scandinave, castigata lejer de Suedia, cu 4-1 (1-1, 2-0 1-0) impotriva Finlandei.
Rusia si Finlanda vor juca pentru medalia de bronz, dupa care, Canada si Suedia, vor lupta cu trofeul pe masa.