Halep si Begu s-au calificat in sferturile de finala ale probei de dublu de la Madrid

Simona Halep si Irina Begu au disputat marti, meciul impotriva cuplului Nao Hibino/Alicja Rosolska (Japonia/Polonia), in cadrul optimilor de finala ale turneului de la Madrid, organizat de catre Ion Tiriac si dotat cu premii in valoare totala de 5.924.318 dolari.

Romancele au invins in doua seturi, cu scorul de 6-2, 7-5, dupa o ora si trei minute de joc, revenind in setul al doilea  de la 1-5, si s-au calificat in sferturile de finala ale probei de dublu de la Madrid.

In runda urmatoare, Halep si Begu se vor duela cu perechea Sania Mirza/Iaroslava Svedova (India/Kazahstan), care a eliminat cuplul Monica Niculescu/Christina McHale (Romania/SUA), cu scorul de 6-1, 7-5.

Pentru accederea in aceasta faza a competitiei, sportivele noastre si-au asigurat cate 215 puncte in clasamentul de dublu si un cec in valoare de 40.740 de euro.