VIDEO FC Basel, campioana Elvetiei pentru a opta oara consecutiv!

FC Basel a devenit pentru a opta oara consecutiv campioana fotbalului elvetian, dupa meciul disputat contra formatiei FC Lucerna.

Basel a invins cu scorul de 2-1, in cadrul etapei cu numarul 30 a primei ligi elvetiene, si s-a distantat la 24 de puncte de echipa aflata pe locul secund, Young Boys Berna. Desi mai sunt sase etape, campionatul s-a decis, Basel nu mai poate fi ajunsa din urma, fapt care o propulseaza spre titlul cu numarul opt, consecutiv.

In meciul contra formatiei FC Lucerna, Seydou Doumbia a deschis scorul in minutul 3, iar Renato Steffen a majorat diferenta in minutul 71. Unicul gol al adversarilor a fost marcat de catre Marco Schneuwly, in minutul 88.

Campioana s-a mentinut pe primul loc inca din prima etapa si odata cu aceasta performanta, Basel s-a calificat in grupele Ligii Campionilor.

FC Basel este calificata si in finala Cupei Elvetiei, unde se va intalni cu FC Sion, pe 25 mai.