Sepsi Sfantu Gheorghe, campioana la baschet feminin pentru a doua oara consecutiv

Echipa de baschet feminin Sepsi Sf. Gheorghe a castigat joi, in deplasare, titlul national pentru a doua oara consecutiv, dupa ce a invins formatia Universitatea Cluj, cu scorul de 85-76 (42-37), in cea de-a patra partida din cinci programate in finala Ligii Nationale. Finalul a fost presarat cu scandari din partea celor doua galerii, ”Hotii, hotii” si ”Afara, afara cu ungurii din tara”.

Meciul patru al finalei nu a fost lipsit de incidente. in minutul 36, la scorul de 70-64 pentru Universitatea, echipa oaspete a vrut sa paraseasca terenul. Galeria sa a strigat ”Hotii” la adresa arbitrilor, iar o parte din cei aproximativ 2.000 de fani clujeni au raspuns cu ”Afara, afara cu ungurii din tara”. Dupa parlamentari de cateva minute cu arbitrii, Sepsi a fost de acord sa reia jocul, dar antrenorul Zoran Mikes nu s-a mai alaturat pe banca tehnica, urmarind finalul dinspre intrarea la vestiar.

In doar doua minute, Sepsi a marcat 14 puncte consecutive, 76-70 (min. 38) si a castigat apoi, cu scorul de 85-76, jucatoarele primind medaliile de aur si tricourile de campioane chiar pe terenul rivalei Universitatea, timpul ceremoniei fanii echipei Sepsi fiind inconjurati in tribuna de fortele de ordine.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Harrison 21 puncte, Butulija 20, pentru ”U” Cluj, respectiv Shegog si Parau, cate 22, pentru Sepsi.

In primele trei meciuri, Sepsi a pierdut prima confruntare, cu 64-66, si a castigat-o pe cea de-a doua, cu 72-66, pe teren propriu, impunandu-se apoi si la Cluj, cu 72-68.

In semifinale, Sepsi a eliminat echipa Olimpia Brasov, iar Universitatea Cluj a trecut de CSM Targoviste.

Invinsele au jucat pentru medalia de bronz, castigata de Olimpia Brasov, care a invins cu 59-55 si 82-59 pe CSM Targoviste.

Sepsi Sf. Gheorghe a jucat a treia finala consecutiva, in timp ce Universitatea Cluj a revenit in lupta pentru titlul national dupa 14 ani, tot 14 fiind si numarul titlurilor nationale castigate de studente pana in prezent, ultimul in 1993.

In 2016, Sepsi Sf. Gheorghe a castigat si Cupa Romaniei.