VIDEO Simona Halep, victorie in debutul turneului de la Stuttgart: „Am jucat foarte bine in fata unui adversar foarte dificil”

Simona Halep a disputat miercuri, meciul din prima runda a turneului de la Stuttgart, impotriva sportivei Barbora Strycova.

Romanca s-a impus in doua seturi, cu scorul de 6-2, 6-3, dupa o ora si un sfert de joc, si s-a calificat in sferturile competitiei.

In urmatoarea runda, Halep se va duela cu castigatoarea dintre Johanna Konta si Anastasija Sevastova, iar pentru aceasta calificare, sportiva noastra si-a asigurat 100 de puncte WTA si un premiu in valoare de 16.411 de euro.

Simona Halep a vorbit dupa aceasta victorie, declarandu-se bucuroasa de jocul prestat in fata unei jucatoare puternice.

”A fost meci grozav pentru mine, a fost primul oficial intr-un turneu de zgura. Sunt foarte fericita, am jucat foarte bine in fata unui adversar foarte dificil, care alearga mult. Am inceput bine astazi si am facut o treaba buna.

Incerc sa-mi contruiesc increderea la cel mai inalt nivel la care pot. Cheie jocului meu e sa fiu agresiva si incerc sa-mi deschid terenul cat de mult pot. Astazi am avut lovituri foarte bune

Am fost foarte aproape sa castig openul francez in 2014, am fost foarte suparata dupa. Incerc sa muncesc din greu, in fiecare zi si sa fiu aproape din nou de castigarea unui Grand Slam, dar nu este usor. incerc doar sa fiu increzatoare si sa-mi valorific sansele pe care le voi avea in cariera pentru a castiga un Grand Slam”, a declarat Simona Halep, potrivit Digi Sport.