Romania, Grecia si Serbia, triumfatoare la Campionatul SE European de Duatlon – Buftea 2017

Campionii triatlonului romanesc, Ciprian Balanescu si Antoanela Manac, sunt principalii castigatori ai primei editii a Campionatul SE European de Duatlon – Buftea 2017, ambii la categoria Elite. Alaturi de ei, pe podiumul competitiei organizate sambata, 22 aprilie, in orasul ilfovean Buftea, au urcat Lous Woodgate din Grecia (locul I la categoria Cadeti masculin) si Veljko Maksimovici din Serbia (locul I la Juniori baieti), precum si romancele Alice Perjoiu (locul I la Cadeti fete) si Dayana Budisan (locul I la Junioare).

”Trebuie precizat ca la juniori baieti am avut foto finish intre sarbul Veljko Maksimovici si romanul Erick Rogoz, sportivul din Serbia castigand la sutimi de secunde in fata sportivului nostru titlul de Campion Sud-Est European”, a spus presedintele Federatiei Romane de Triatlon, Peter Klosz, prezent la competitia care a deschis sezonul sportiv de triatlon.

El a adaugat ca a avut o prestatie foarte buna si paratriatlonistul Tamirjan Robert care a terminat cursa in timpul de 1:08:22. „Atat el, cat si Ciprian Balanescu, Daniel Attila, Rogoz Erick si Robert Budai ne vor reprezenta la Campionatele Europene de Duatlon din Spania pe 28-29 aprilie”, a conchis Klosz.

La Age-Group individual primul a terminat concursul Razvan Doica (1:00:18), urmat de Beres Hunor (1:00:33) si John Venable (1:01:21). La fete, cea mai rapida a fost Mirela Maria Popescu (1:11:10). La stafeta, castigatorii au fost CSCT Prahova (0:54:48).

”A fost o cursa frumoasa in care am reusit sa-mi imbunatatesc timpii de alergare si sunt bucuroasa ca am castigat”, a declarat imediat dupa premiere Antoanela Manac.

”Duatlonul de la Buftea a fost prima cursa din acest sezon competitional, iar, ca de fiecare data, obiectivul meu a fost sa castig si ma bucur ca mi l-am indeplinit. Organizarea a fost una buna, iar ca participare ma asteptam la o concurenta mai solida. Multumesc familiei, prietenilor si sponsorilor pentru sustinere”, a precizat si Ciprian Balanescu.

Reprezentantii organizatorului Pegas Club Triatlon au spus ca aceasta prima editie a Campionatului SE European de Duatlon, care a reunit aproape 500 de participanti, a fost una excelenta. ”Singurele emotii le-am avut cu vremea, binenteles, insa ziua competitiei a fost una insorita. Astfel ca ne-am bucurat si de o participare mare la Crosul Copiilor”, a explicat Cosmin Rogoveanu, vicepresedintele Asociatiei Pegas Club Triatlon.

Primarul orasului Buftea, Gheorghe Pistol, s-a aratat si el multumit de evenimentul sportiv pe care institutia locala l-a sustinut: ”Un oras verde, cum e Buftea, nu poate exclude sportul, asa ca abia asteptam si celelalte doua competitii de triatlon de anul acesta, iar, la anul, vom reveni aici alaturi de sportivi”.