La a 13-a prezenta consecutiva pe tabloul principal, campionul mondial in exercitiu, Mark Selby, s-a calificat in sferturile de finala, la Crucible!

Prima zi din cea de-a doua saptamana de concurs la Crucible i-a adus campionului en-titre, Mark Selby, calificarea in faza sferturilor de finala, dupa o victorie la pas in fata chinezului Xiao Guodong, cu scorul de 13-6.

Este pentru a 7-a oara cand sportivul originar din Leicester reuseste sa acceada in aceasta faza. Poreclit „Buforul din leicester”, Selby urmeaza sa-l intalneasca in „sferturi” pe invingatorul ultimei partide din optimi, Neil Robertson – Marco Fu, scor 8-8, care isi va cunoaste deznodamantul in aceasta seara, dupa 23:00.

Tot luni, in „sferturi” s-a mai calificat si englezul Barry Hawkins, care a trecut nu la fel de usor pe cat o arata scorul, de scotianul Graheme Dott, cu 13-6. Barry se afla pentru a 5-a oara consecutiv in aceasta faza si urmeaza sa intalneasca un alt al scotian, pe Stephen Maguire, cel mai slab cotat jucator din aceasta faza, cel care l-a depasit foarte clar pe „Nemuritorul” Rory McLeod, cu 13-3. De altfel, Maguire, in ciuda statutului, pare sa fie cel mai in forma jucator: a pierdut doar 5 frame-uri in cele doua meciuri disputate pana acum la Sheffield.