Bogdan Vatajelu, debut cu victorie la Sparta Praga!

Sparta Praga a disputat duminica, pe teren propriu, partida impotriva formatiei Viktoria Plzen, contand pentru etapa cu numarul 25 a primei ligi din Cehia.

Scorul a fost deschis in minutul 32 de catre Sural, iar dupa doar cinci minute, Karavaev a inchis jocul la scorul de 2-0 pentru Sparta Praga.

Bogdan Vatajelu a fost titular in aceasta partida, dar nu a prins pe teren fluierul final al partidei, acesta fiind schimbat in minutul 88 cu Ondrej Zahustel.

Astfel, romanul a avut parte de victorie la debutul sau la Sparta Praga. Desi, a fost transferat din ianuarie de la CS U Craiova, Vatajelu nu debutase intr-un meci oficial.

Dupa aceasta victorie, Sparta stationeaza pe locul al treilea in clasamentul primei ligi din Cehia, cu 46 de puncte, avand cu 10 mai putin decat Plzen, ocupanta locului secund, si aflandu-se la 12 puncte de liderul Slavia Praga.

Echipele de start

Sparta Praga: Bicik – Karavaev, Holek, Marecek, Kadlec – Sacek, Vacha – Konate (Cermak 90+1′), Lafata (Havelka 90+3′), Vătăjelu (Zahustel 88′) – Sural
Antrenor: Petr Rada

Plzen: Kozacik – Reznik, Hejda, Hubnik, Limbersky – Horava, Hrosovsky – Petrzela (Pilar 69′), Bakos, Kovarik (Kopik 46′) – Krmencik (Poznar 57′)
Antrenor: Zdenek Becka