Ronnie O’Sullivan, calificare en-fanfare in sferturile CM de snooker!

Ronnie O’Sullivan, al doilea favorit al competitiei dupa eliminarea lui Judd Trump, isi continua parcursul spre un al saselea titlu mondial prin calificarea in sferturi de finala la Crucible.

In capul de afis al optimilor de finala, „Racheta” l-a eliminat, sambata, pe conationalul sau Shaun Murphy, cu 13-7, dupa o sesiune finala extrem de scurta.

Este a 62-a victorie obtinuta in cariera la Crucible pentru O’Sullivan, unde doar Stephen Hendry, de sapte ori campion mondial, a castigat mai multe meciuri (70).

In sferturile de finala O’Sullivan va juca impotriva chinezului Ding Junhui, care l-a invins pe conationalul sau Liang Wenbo, in frame decisiv, scor 13-12.

Primul calificat in sferturile de finala a fost Kyren Wilson, care l-a eliminat vineri seara pe fostul campion mondial Stuart Bingham, cu 13-10. Englezul va juca impotriva scotianului John Higgins, cvadruplu campion la Crucible, care n-a avut emotii in fata nord-irlandezului Mark Allen pe care l-a invins cu 13-9.

Celelalte partidele care au inceput in „optimi” si urmeaza sa se desfasoare pe parcursul zilei de duminica:

Stephen Maguire – Rory Mcleod 6-2
Mark Selby – Xiao Goudong 6-2
Barry Hawkins – Graheme Dott 5-3
Neil Robertson – Marco Fu 4-4