UEFA a decis ca Ol. Lyon si Besiktas sa fie excluse din cupele europene! In ce conditii intra in vigoare sanctiunea

Comisia de Disciplina a UEFA a sanctionat, miercuri, cluburile Olympique Lyon si Besiktas cu excluderea pentru un an din competitiile europene (la urmatoarea calificare) si cu amenda de 100.000 de euro, in urma incidentelor de la meciul disputat la Lyon, pe 13 aprilie, in mansa tur a sferturilor de finala ale Europa League. Decizia excluderii va fi insa suspendata pentru urmatorii doi ani, fiind pusa deci in practica doar in cazul in care cele doua echipe vor recidiva in aceasta perioada.

Conform site-ului uefa.com, clubul francez a fost sanctionat pentru deficientele organizatorice, invadarea terenului de catre fani si aprinderea de torte. Gruparea turca a fost pedepsita pentru incidentele provocate de suporterii sai, care au aruncat petarde si obiecte pe teren.

Partida de pe Parc Olympique Lyonnais a debutat cu o intarziere de aproximativ 45 de minute, dupa ce fanii francezi au invadat terenul, din cauza petardelor lansate de suporterii echipei Besiktas. Disputele dintre cele doua tabere au inceput in afara stadionului, inaintea jocului, si au continuat in tribune.

In partida respectiva, Lyon a invins Besiktas, cu scorul de 2-1. Partida retur este programata joi, de la 22:05, la Istanbul.

Etichetat cu: , , , , , , , ,