FINAL / Viitorul – Astra Giurgiu 1-3. Campioana, in careul de asi pentru prima oara dupa editia din 2014, cand a castigat trofeul!

Ultimul meci din sferturile de finala ale Cupei Romaniei s-a disputat la Ovidiu, unde Astra Giurgiu a facu o vizita tinerilor elevi ai lui Gheorghe Hagi.

Trupa lui Sumudica, mai experimentata, n-a avut emotii si la pauza conducea deja cu 2-0, dupa golul lui Ionita si Budescu, din penalty. Dupa pauza, Morar a redus din diferenta, dar campionii eu refacut spre final diferenta de doua goluri, prin Florea, suficienta pentru calificarea in semifinale, pentru prima data dupa trofeul castigat in 2014.

Echipele de start
VIITORUL: Buzbuchi – S. Radoi, Tiru, Boli, Cr. Ganea – Vina, Hodorogea, N. Rosu – Cicaldau, G. Iancu, V. Morar
Rezerve: Rimniceanu, Dumitrescu, Benzar, Mladen, Tucudean, A. Chitu, Purece
ASTRA: Iliev – Geraldo, Sapunaru, Oros – Al. Stan, Seto, Boubacar, J. Morais – Al. Ionita, S. Bus, Budescu
Rezerve: Bosneag, Fabricio, Florea, Nicoara, Lovin, Dandea, Balaure