Miami Open: Simona Halep s-a calificat in turul 3! Tot azi vor evolua Cirstea, Begu si Tig

Simona Halep s-a calificat, dupa doua intreruperi cauzate de ploaie, in turul al treilea al turneului WTA de la Miami! Constanteanca a invins-o cu scorul de 6-4, 2-6, 6-3 pe japoneza Naomi Osaka, dupa aproximativ doua ore de la primul serviciu.

UPDATE / Vremea la Miami s-a imbunatatit dupa aproximativ 20 de minute, iar cele doua jucatoare au patruns in arena.

UPDATE / Jocul este intrerupt in setul decisiv, la 4-3 pentru romanca, din cauza ploii care s-a asternut deasupra statiunii turistice.

UPDATE / Setul secund a fost la discretia sportivei nipone, care a condus chiar si cu 4-0. Simona a reusit sa reduca handicapul, dupa doua game-uri rapide, dar le-a pierdut pe urmatoarele, implicit si setul, cu 6-2.

UPDATE / Primul set a fost adjudecat de Simona Halep, in 34 de minute, dupa un break, primul si singurul al setului, la scorul de 4-4.

Simona Halep si Naomi Osaka (46 WTA) vor juca in prima serie de meciuri a zilei, de la ora 17:00, pe Arena Centrala.

E cea de-a doua intalnire intre cele doua, dupa partida disputata anul trecut la Openul Frantei si castigata in trei seturi, scor 4-6, 6-2, 6-3, de Simona. Castigatoarea acestei intalniri o va intalni in runda urmatoare pe invingatoarea partidei dintre Anett Kontaveit (Estonia) si Ekaterina Makarova (Rusia).

Jucatoarea de pe locul 5 WTA nu e singura sportiva a noastra care joaca vineri, in turul al doilea. Irina Begu o va intalni pe Lara Arraubarrena (Spania), de la ora 18:30, iar Patricia Țig, venita din calificari, o va intalni pe Kristina Mladenovic, de la ora 21:30.