Sorana Cirstea a eliminat-o pe Sevastova si va juca in turul trei la Miami

UPDATE / In cele din urma, sportiva noastra a reusit s-o elimine pe a 19-a favorita, Anastasia Sevastova, scor 7-6 (4), 3-6, 6-3, dupa un meci ce a durat peste doua ore, in doua zile.

UPDATE / Desi a avut un break avans, in setul secund, Sori a pierdut sansa de a inchide meciul si a cedat actul secund cu 6-3.

UPDATE, ora 21:57 / Sorana castiga primul punct din aceasta seara si implicit primul set!

UPDATE, ora 21:56 / Partida s-a reluat de la scorul 6-6 si 6-4 pentru Sorana in tie-break, dupa ce joi s-a amanat din cauza ploii.

———————————————————

UPDATE / Meciul dintre Sorana Cirstea si Anastasija Sevastova a fost amanat din cauza ploii, iar acesta se va relua de la scorul de 6-4 in tie-break-ul primului set pentru sportiva romanca.

Sorana a condus cu scorul de 2-0, dar adversara sa a egalat-o si meciul a fost unul echilibrat pana in momentul deciziei de a fi amanat. Romanca are un avantaj de doua puncte si va reincepe meciul cu serviciul sau.

Stirea initiala

Sorana Cirstea, locul 65 WTA, incearca sa-si continue parcursul in turneul de la Miami, in aceasta seara, in turul doi al competitiei, unde o va intalni pe Anastasija Sevastova, favorita 19, locul 25 WTA. Va fi ultima partida de pe terenul 8.

Cele doua jucatoare s-au mai intalnit o singura data pana in prezent, in 2013, la Pattaya City, in Thailanda, cand romanca s-a impus fara probleme in doua seturi, scor 3-6, 0-6.

In aceasta seara, la dublu, perechea Raluca Olaru/Olga Savciuk (Romania/Ucraina) a pierdurt, in primul meci de pe terenul 10, in fata cuplului Andreja Klepac/Maria Jose Martinez (Slovenia/Spania), cu 2-6, 4-6.