CSM Targoviste castiga Cupa Romaniei la baschet feminin dupa un final contestat de Olimpia CSU Brasov!

Sala Sporturilor „‘Kati Szabo” din Sfantu Gheorghe a gazduit timp de cateva zile ultima parte a Cupei Romaniei la baschet feminin. Finala dintre CSM Targoviste si Olimpia CSU Brasov s-a incheiat cu victoria echipei dambovitene, antrenata de ani buni de Catalin Tanase. Succes obtinut cu trei secunde inainte de final, care avea sa fie contestat de staff-ul formatiei de sub Tampa pregatita de Dan Calancea.

Brasovencele au condus majoritatea timpului, dar aveau sa piarda la limita, 63-64, dupa ce au avut 39-28 la pauza, avans care a ajuns ulterior la 15 puncte. Fostele campioane au preluat conducerea, 54-53, dar adversarele au trecut in avantaj, 63-62, cu 15 secunde inaintea incheierii partidei. Americanca Poole a inscris cand mai erau trei secunde, 64-63 in favoarea targovistencelor, dupa care conationala Higgins a marcat pentru adversare. A urmat proba video, ce avea sa dea castig de cauza echipei din fosta cetate de scaun a Tarii Romanesti. Care recucereste trofeul dupa o pauza de patru ani.
In aceeasi sala va avea loc duminica seara All Star Game-ul baschetului feminin romanesc.