Formatia antrenata de Luis Enrique a terminat meciul cu scorul de 1-1, dupa ce pentru catalani a inscris Suarez pe finalul primei reprize, iar pentru madrileni a marcat Gameiro in minutul 83. Acelasi Gameiro a ratat un penalty in minutul 79.

Sergi Roberto a fost eliminat in minutul 59 si a lasat-o pe Barcelona in dezavantaj numeric, dar nu pentru mult timp. Dupa doar 10 minute, Atletico a ramas si ea in 10 oameni, dupa ce Carrasco a vazut cartonasul rosu. Cand meciul parea a fi terminat, Luis Suarez a fost si el eliminat in minutul 90.

In meciul tur, Barcelona a invins cu scorul de 2-1. Astfel, Messi si compania s-au calificat in finala Cupei Regelui Spaniei, dupa scorul general de 3-1.

Ce-a de-a doua semifinala le are ca protagoniste pe Celta Vigo si Deportivo Alaves si porneste de la scorul de 0-0, pentru ca in tur, niciuna dintre echipe nu a reusit sa marcheze.