Marea Britanie s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Davis, dupa ce un jucator canadian la lovit cu mingea pe arbitrul de scaun!

Canadianul Denis Shapovalov a fost descalificat, duminica, la ultimul meci al intalnirii Canada – Marea Britanie, cu Kyle Edmund, din Cupa Davis, deoarece l-a lovit cu mingea in figura pe arbitrul de scaun. Ca urmare a descalificarii canadianului, Marea Britanie s-a calificat in sferturile de finala ale competitiei.

Shapovalov era condus de Edmund cu 6-3, 6-4, 2-1, dupa o ora si 18 minute, in momentul in care, frustrat, a lovit mingea foarte puternic catre lateralul terenului si l-a lovit din greseala pe arbitrul Arnaud Gabas. Arbitrul de scaun a fost lovit in ochiul stang, el fiind transportat apoi la spitalul din Ottawa pentru a i se evalua starea.

Canadianul a fost descalificat imediat pentru comportament nesportiv. „Jucatorul s-a dus in cabina arbitrului, unde acesta primea ingrijiri, si si-a cerut scuze”, se arata pe site-ul daviscup.com.

Marea Britanie a castigat intalnirea de la Ottawa cu scorul general de 3-2, in primele patru meciuri intregistrandu-se urmatoarele rezultate:

Daniel Evans – Denis Shapovalov 6-3, 6-3, 6-4
Kyle Edmund – Vasek Pospisil 4-6, 1-6, 6-7 (3)
Dominic Inglot/Jamie Murray – Daniel Nestor/Vasek Pospisil 7-6 (1), 6-7 (3), 7-6 (3), 6-3
Daniel Evans – Vasek Pospisil 6-7 (3), 406, 6-3, 6-7 (5)

Britanicii vor intalni in sferturile de finala, in perioada 7-9 aprilie, echipa Frantei.