Egipt – Camerun, finala Cupei Africii pe Natiuni 2017, reeditarea ultimului act din 2008!

UPDATE / A doua finalista a editiei din acest an a Cupei Africii este Camerun, care a trecut de Ghana, cu 2-0, in a doua semifinala disputat la Franceville. Golurile au fost marcate de Ngadeu-Ngadjui, min ’72, si Bassogog, in min ’90+3. „Leii neimblanziti” vor juca a sasea lor finala a competitiei, pe care au castigat-o de patru ori, ultima data in 2002. Interesant este ca aceasta finala s-a mai disputat la editia din 2008, cand Egipt s-a impus cu 1-0.VIDEO

UPDATE / Reprezentativa Egiptului s-a calificat pentru a 8-a oara in finala Cupei Africii pe Natiuni, dupa ce a invins, miercuri, la Libreville, scor 5-4, dupa executarea loviturilor de departajare, selectionata statului Burkina Faso, in prima semifinala a competitiei.

„Faraonii”, de 7 ori campioni ai Africii, au deschis scorul prin Mohamed Salah (’66), iar Burkina, finalista din 2013, a egalat prin Aristide Bance (’73), 1-1 fiind scorul si dupa cele doua reprize de prelungiri.

La loviturile de departajare s-a remarcat „veteranul” Essam El Hadary, 44 de ani, care a reusit sa apere suturile expediate de portarul burkinabez Herve Koffi Kouakou si Bertrand Traore. Hadary va juca, astfel, a patra sa finala la Cupa Africii! VIDEO.

stirea initiala …

Cupa Africii pe Natiuni a ajuns in faza semifinalelor, care se vor disputa pe 1 si 2 februarie.

Burkina Faso s-a calificat in semifinale dupa ce a invins Tunisia, cu scorul de 2-0, iar adversara sa, Egipt a trecut de Maroc in sferturi, cu 1-0. De cealalta parte, Camerun a eliminat Senegalul la loviturile de departajare, iar Ghana a invins Congo cu scorul de 2-1.