Remiza nula intre romanii din Belgia: „Asta e fotbalul si nu avem ce face”

Meciul din campionatul belgian dintre Anderlecht si Standard Liege s-a incheiat la egalitate, scor 0-0, iar Razvan Marin a fost adversarul celorlalti doi romani Chipciu si Stanciu.

Nicusor Stanciu este de parere ca echipa sa merita victoria pentru a urca pe primul loc in clasamentul primei ligi belgiene.

”Cred eu ca meritam sa castigam, am avut noroc ca in minutul 1 ei au avut om eliminat si nu au mai contat pana la finalul jocului. Cu Alex… nu au mai contat deloc in atac. Ne pare rau ca nu am castigat, cu o victorie azi treceam pe primul loc”, a declarat Nicusor Stanciu.

Alex Chipciu s-a declarat multumit de jocul echipei sale, dar si el este de parere ca au ratat mult si ca puteau scoate un rezultat mai bun din aceasta partida.

”Am avut foarte multe ocazii de a marca. Si eu, si colegii mei. Bine, asta si pentru ca ei au jucat in zece oameni. A fost si in zi mare (n.r. – portarul advers), am tras si pe langa poarta. Un meci ca acesta, cu asa de multe ocazii, n-am mai vazut demult, dar asta e fotbalul si nu avem ce face.

Am jucat un fotbal foarte bun, dar nu am castigat. Suntem pe un drum bun si sper sa continuam pe acest drum. Gandindu-ma ca e un sistem cu play-off, nu cred ca vreo echipa se va distanta si cred ca atunci se va juca campionatul.

Alex Chipciu a lasat-o pe Standard in 10 oameni inca din primul minut al partidei, dupa ce Mladenovic a fost eliminat, romanul sustinand ca adversarul a intrat nervos pe teren.

„De cand a inceput meciul era nervos, ma provoca si acea faza… Nu cred ca e un gest care sa fie pe terenul de fotbal”, a mai spus romanul.

De cealalta parte, Razvan Marin s-a declarat incantat de jocul sau si al echipei la care s-a transferat in aceasta iarna.

”Ma bucur foarte mult, sper sa o tin tot asa, sa ma impun si sa joc in continuare. Ati vazut si dumneavoastra, ei au avut multe ocazii, noi am jucat in zece din primul minut”, a declarat Razvan Marin, conform Digi Sport.