Franta a castigat al saselea titlu la Campionatul Mondial de handbal masculin!

UPDATE/ Franta a demonstrat in repriza secunda, faptul ca este o echipa valoroasa si puternica, invingand Norvegia cu scorul de 33-26 si cucerind titlul mondial pentru a sasea oara in istoria participarii la aceasta competitie.

UPDATE / Franta conduce la pauza cu scorul de 18-17 , in finala Campionatului Mondial de handbal masculin, desi a fost condusa pe tot parcursul meciului. In minutul 28, tara gazda a egalat pentru 16-16, Norvegia a intrat iar in avataj, dar Franta a egalat din nou pentru 17-17 si in ultima secunda a primei reprize a preluat conducerea pe tabela de marcaj.

Finala Campionatului Mondial de handbal masculin dintre Franta si Norvegia se va disputa sambata, de la ora 18:30.

Tara gazda s-a calificat in faza decisiva a acestei competitii, in urma victoriei in fata Sloveniei din semifinale, cu scorul de 31-26 si va disputa a saptea finala mondiala si a patra din ultimele cinci editii, avand cinci titluri de campioana mondiala.

Norvegia a trecut de Croatia in semifinale, cu scorul de 28-25 si va infrunta Franta in lupta pentru castigarea titlului de campioana mondiala. Indiferent de rezultat, norvegienii se afla la prima medalie din istoria participarii la Campionatul Mondial.