Victorii dificile pentru ocupantele podiumului Euroligii masculine in etapa cu numarul 20!

Real Madrid, TSKA Moscova si Olympiacos Pireu, primele trei clasate in Euroliga masculina de baschet, s-au chinuit in propriile arene pentru a se impune in etapa a 20-a. Steaua Rosie Belgrad continua sa straluceasca, reusind al saptelea succes consecutiv, in urma caruia se mentine in plutonul fruntas. La polul opus se afla FC Barcelona, invinsa din nou acasa, spre deziluzia numerosilor spectatori care au agitat batiste albe minute in sir. Semn ca zilele antrenorului Bartzokas sunt numarate.

Real a trecut de Emporio Armani Milano cu 94-89 (46-49), gratie, indeosebi, prestatiilor lui Llull, 20 puncte si Doncic, 17, cel din urma fiind desemnat MVP-ul partidei, cu mai putin de o luna inainte de a sarbatori majoratul. TSKA a invins pe Anadolu Efes Istanbul cu 80-77 (42-35), iar Olympiacos Pireu a dispus de Brose Baskets Bamberg cu 83-77 (35-27). Fenerbahce Istanbul a refacut handicapul celor 13 puncte, 41-54, din prima repriza, ducand scorul final al intalnirii cu concitadina Galatasaray la 85-80, rezultat care o mentine pe pozitia a patra.

Steaua Rosie Belgrad a ajuns la 12 victorii, dupa 72-66 (39-33) cu Panathinaikos Atena, 11. Ca si nou promovata Baskonia Vitoria Gutierez, castigatoare in derby-ul iberic cu FC Barcelona, 93-79 (53-43). Zalgiris Kaunas a reusit un succes putin scontat, 69-66 (38-31) pe terenul celor de la Darussafaka Dogus Istanbul. In fine, Maccabi Tel Aviv are sapte victorii, ca si invinsa sa, Unics Kazan, in urma victoriei cu 60-52 (33-24).