Roger Federer castiga titlul la Australian Open in fata lui Rafael Nadal!

Roger Federer a castigat turneul Australian Open in finala disputata duminica, in fata lui Rafael Nadal, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3.

UPDATE 14:15 / Federer invinge in setul decisiv si castiga titlul la Melbourne! Elvetianul a castigat ultimul set cu scorul de 6-3.

UPDATE 13:15 / Rafael Nadal castiga setul al patrulea cu scorul de 6-3 si restabileste egalitatea la seturi. Urmeaza setul decisiv! Castigatorul pleaca acasa cu trofeul Australian Open.

UPDATE 12:35 / Spaniolul pierde al treilea set in fata lui Federer, cu scorul de 6-1.

UPDATE 12:10 / Roger Federer conduce cu scorul de 3-0 in al treilea set al acestei finale.

UPDATE 11:54 / Federer nu a reusit sa revina si Nadal a castigat al doilea set cu scorul de 6-3.

UPDATE 11:45 / Elvetianul a reintrat in joc dupa ce a fost condus cu 4-0 in setul al doilea. Acesta a reusit sa castige doua game-uri, ducand scorul la 4-2.

UPDATE 11:20 / Federer l-a invins pe Nadal in primul set cu scorul de 6-4, iar spaniolul a inceput in forta setul secund, conducand cu 2-0.

Roger Federer si Rafael Nadal, sportivii cu cele mai multe trofee de Mare Slem din istoria tenisului (Federer – 18, Nadal – 14), se intalnesc duminica dimineata, de la ora 10:30, in marea finala de la Australian Open. Va fi a 35-a intalnire directa dintre Nadal si Federer, la 13 ani distanta de la primul meci, la 12 ani distanta dupa primul lor meci de Mare slem, la 11 ani distanta de prima lor finala de Mare slem si la 6 ani distanta fata de ultima finala.

In semifinale, Federer l-a invins, joi, cu scorul de 7-5, 6-3, 1-6, 4-6, 6-3, pe compatriotul sau Stan Wawrinka si va juca a 28-a finala de Grand Slam a carierei, cucerind 17 titluri, dintre care 4 la Melbourne, ultima data in 2010.

Apoi, vineri, a venit randul lui Nadal sa-l invinga, cu scorul de 6-3, 5-7, 7-6 (5), 6-7 (4), 6-4, pe bulgarul Grigor Dimitrov. Nadal (30 de ani), dupa patru ore si 56 minute, si va juca a 21-a finala de Grand Slam a carieirei, a patra la Melbourne, turneu pe care l-a castigat in 2009.