Franta – Norvegia, finala Campionatului Mondial de handbal masculin. Nordicii au eliminat Croatia in prelungiri si s-au calificat in premiera in ultimul act!

UPDATE / Norvegia a invins Croatia, scor 28-25, si s-a calificat in finala Campionatului Mondial de handbal masculin, unde se va duela pentru trofeu cu tara gazda, Franta! Dupa 60 de minute, scorul a fost egal, scor 22-22. Mai mult, Croatia a ratat o lovitura de la 7 metri la ultima faza a meciului!

Marea finala se va juca duminica, de la ora 18:30, iar finala mica, Croatia – Slovenia, e programata sambata, de la 21:45.

stirea initiala ….

Franta, prima echipa calificata in finala Campionatului Mondial de handbal masculin, asteapta sa isi afle adversara, care se va decide in urma meciului dintre Croatia si Norvegia.

Tara gazda s-a calificat in urma victoriei in fata Sloveniei, cu scorul de 31-26 si va disputa a saptea finala mondiala si a patra din ultimele cinci editii. Franta are cinci titluri de campioana mondiala.

Croatia si Norvegia vor disputa a doua semifinala vineri, la ora 21:45, iar castigatoarea se va duela cu Franta in ultima runda a acestei competitii.