Cirstea a fost invinsa de catre Muguruza in optimile turneului de la Melbourne. Tecau si Mergea au fost si ei eliminati

Sorana Cirstea a fost eliminata in optimile de finala de la Australian Open, dupa ce a pierdut meciul impotriva jucatoarei Garbine Muguruza, cu scorul de 6-2, 6-3.

UPDATE, 11:00 / Sorana Cirstea pierde calificarea in sferturi, in al doilea set, incheiat cu scorul de 6-3 in favoarea jucatoarei iberice.

UPDATE, 10:20 / Primul set a fost castigat de catre Garbine Muguruza, cu scorul de 6-2, care domina aceasta partida.

UPDATE, 09:50 / A inceput partida dintre Sorana si Garbine. Targovisteanca serveste in deschidere.

UPDATE, ora 04:30 / Romanii Horia Tecau si Florin Mergea, in perechi diferite, au fost eliminati duminica, la Melbourne, in optimile probei masculine de dublu.

Mai intai, Horia Tecau si olandezul Jean-Julien Rojer, capi de serie numarul 11, au fost invinsi cu 7-6 (7/5), 7-6 (7/5) de cuplul australian Marc Polmans/Andrew Whittington, dupa o ora si 43 minute de joc.

Cateva minute mai tarziu avea sa cedeze si perechea formata din Florin Mergea si britanicul Dominic Inglot, capi de serie numarul 16, care s-au inclinat in trei seturi, 2-6, 7-5, 6-2, in fata principalilor favoriti ai probei de dublu, francezii Nicolas Mahut si Pierre-Hugues Herbert, dupa 2 ore si 2 minute.

Pentru participarea la aceasta proba, cele două perechi eliminate au fost recompensate cu cate un cec in valoare de 40.000 de dolari australieni si 180 de puncte ATP.

In cea de-a treia optime de finala a primul turneul de Grand Slam al anului se vor intalni romanca Sorana Cirstea si iberica de origine venezueleana Garbine Muguruza, partida urmand a se disputa pe Margaret Court Arena, nu mai devreme de ora 7:00 (ora Romaniei).

Sorana va evolua in premiera in aceasta faza a primului tunruel de Grand Slam al anului si n-a mai intalnit-o niciodata pe Garbine Muguruza, jucatoare care si-a egalat, la aceasta editie, cea mai buna performanta de la Melbourne, dupa editiile din 2014 si 2015.

Câștigătoarea meciului se va duela aproape sigur cu lidera mondiala si detinatoarea trofeului, nemtoaica Angelique Kerber, care va juca in optimi, in al doilea meci al sesiunii de seara, contra americancei Coco Vandeweghe.

Ziua pe Margaret Court Arena va fi deschisa, de la ora 2:00, de catre Horia Tecau si Jean-Julien Rojer, care ii vor infrunta pe australienii Marc Polmans si Andrew Whittington. De la aceeasi ora, pe Hisense Arena, Florin Mergea si Dominic Inglot se vor duela cu principalii favoriti ai probei de dublu, Pierre-Hugues Herbert si Nicolas Mahut. In cazul in care Tecau si Mergea vor merge mai departe se vor afla intr-o ipostaza mai rara intalnita, aceea de adversari in sferturile de finala.