Baschetbalistii stelisti pierd la Timisoara si cedeaza sefia Ligii Nationale!

STEAUA-U-CLUJ-BASCHETEtapa cu numarul 15 a Ligii Nationale de baschet masculin a dus la schimbarea liderului. Steaua CSM Eximbank a fost invinsa pe terenul celor de la BC Timisoara, eveniment de care a profitat U Banca Transilvania Cluj-Napoca. Invingatoare la Pitesti, formatia ardeleana a acumulat 24 puncte, ca si teamul bucurestean, devansandu-l gratie victoriei din meciul direct. Podiumul este completat de CSU Sibiu, 23 puncte, care s-a impus in duelul cu Phoenix Galati, amanat de doua ori, datorita drumurilor inzapezite. Urmeaza patru echipe cu 22 de puncte, cele din Oradea, Pitesti, Tg. Mures si Timisoara.

Stelistii au fost invinsi la doua cosuri, 82-86, dupa ce conduceau la pauza cu 47-41. Gazdele au egalat la 80, cu 1,16 minute inainte de final prin Jeremic, care avea sa fie cel mai bun marcator al partidei, 28. Echipa de langa Somes s-a impus la o diferenta de sase puncte, 88-82 (38-38) in deplasarea de la BCM Universitatea Pitesti, revansandu-se pentru infrangerea din tur.
O alta formatie ardeleana, CSU Sibiu a castigat, 95-87 (48-43) cu Phoenix Galati partida disputata acasa luni seara. Dinamo a opus o rezistenta neasteptata pe terenul echipei BC Mures, cedand pana la urma cu 80-92 (41-43).  Cel mai clar succes, 92-54 (50-24), l-a obtinut CSM CSU Oradea, in fieful noii promovate Olimpic Municipal Baia Mare.
Runda urmatoare programeaza dueluri intre ocupantele primelor patru locuri: U BT Cluj-Napoca-CSU Sibiu, CSM CSU Oradea-Steaua CSM Eximbank.