EXCLUSIV / Petre Grigoras: „Am vrut sa intram pe teren pentru a se vedea si la TV ca nu se putea juca, asta a fost decizia mea!”

grigoras-teren-inghetatAntrenorul echipei Pandurii Tg.Jiu, retrase la pauza meciului de la Tg,Mures, la scorul de 2-0 pentru gazde, a vorbit despre momentul de dinaintea partidei, dar si despre cel de la pauza, cand jucatorii sai au decis sa nu mai iasa pe terenul inghetat.

S-a discutat cu el (n.r – Marius Avram) inainte si avea de gand sa decida amanarea, dar, apoi, ne-a lasat impresia ca nu poate fi induplecat sub nicio forma si nici observatorul (n.r Zoltan Szekely), care era foarte vehement la adresa noastra, ca sunt conditii de joc.

E clar ca domnul Avram s-a prezentat la meci pornit sa dea drumul la meci, dar a fost rau intentionat! Domnul Avram era gata-gata sa nu mai prinda Craciunul, ca a fost primul care a cazut.

Mai mult, discutiile dintre jucatorii nostri si cei de la ASA existau inca de cu cateva zile inainte, pentru ca s-a mai jucat un meci acolo in aceleasi conditii si a fost extrem de dificil. In mod normal, cei de la ASA puteau sa mearga la Cluj Arena, ca ala era al doilea stadion al lor pentru astfel de situatii.

Am fost acuzat ca am scos echipa de pe teren sau ce am facut … Desi stiam de acele conditii, am vrut sa jucam, ca nu aveam alta sansa, cu toate ca o parte dintre jucatorii mei chiar nu ai intrat de la inceput.  Eu nu mi-am obligat jucatorii sa intre, iar la pauza au decis sa nu mai intre si le-am respectat decizia, ca era in joc integritatea lor corporala. Cine ar fi raspuns daca un jucator si-ar fi rupt piciorul sau ceva de genul?

Gazdele nu au oferit conditii prielnice de joc, asta e! Daca se intampla la noi, cei de la Tg Mures nici nu ar fi intrat pe teren de la inceput.

Noi am vrut sa intram pe teren pentru a se vedea si la TV ca nu se poate juca pe un asemenea teren, asta a fost decizia mea! Daca nu intram, am inteles ca arbitrul a trecut ca terenul s-a prezentat in conditii bune de joc si eu trebuia sa semneze, dar nu am facut-o. Daca noi intram pe teren nimeni n-ar fi vazut conditiile si am fi fost acuzati ca terenul era ok, noi ne-am dat acordul, dar apoi am decis sa nu mai intram. Pierdeam asa clar cu 3-0 la masa verde. Din pacate, tot aici am ajuns …”, a declarat Petre Grigoras, in cadrul emisunii „Executii in direct”, la Sport Total FM.

Partida ASA Targu Mures-Pandurii Tirgu Jiu, din etapa a 21-a a Ligii 1, a fost abandonata, duminica, dupa 45 de minute, la scorul de 2-0 pentru gazde, intrucat jucatorii formatiei oaspete au refuzat sa mai iasa de la vestiare din cauza conditiei precare a gazonului.

Inainte de startul reprizei a doua, arbitrul de centru Marius Avram a ieşit pe teren şi i-a aratat observatorului de joc ca oaspetii au la dispozitie trei minute sa iasa pe gazon, in caz contrar meciul va fi abandonat. Potrivit regulamentului in vigoare, Pandurii Tirgu Jiu poate pierde partida cu 3-0 la masa verde.