EXCLUSIV / AFAN saluta decizia luata de Pandurii: „In continuare trecem cu vederea peste anumite momente, ca «merge si asa» Asa s-a trecut si peste moartea lui Ekeng si nu s-a schimbat nimic la ora asta!”

teren-inghetat-sarePresedintele AFAN, Emilian Hulubei, a vorbit despre retragerea echipei Pandurii la pauza partidei de la Tg.Mures, la scorul de 2-0 pentru ASA, din cauza terenului inghetat si practic impracticabil.

Am primit telefoane de la cei de la Pandurii … Felicit jucatorii pentru decizia luata si, daca va fi nevoie, vom face tot ce depinde de noi sa nu fie sanctionati. Decizia lor a fost cea corecta! S-a vazut ca terenul nu putea fi practicabil si se poate proba cu caseta video.

Nu am inteles de ce Marius Avram a dat drumul unui joc pe un patinoar. Si-a pus si el in pericol integritatea corporala. Chiar si el a cazut. Daca se va continua asa, voi propune ca jucatorii sa aiba si cate o pereche de patine pentru gheata, ca accesoriu.

In ultimul rand, cei care sunt vinovati ar trebui sa fie santionati. Nu este normal ca atunci cand ai un manula de licentiere sa nu-l respecti, dar sa primesti dreptul de a participa in competitie. Instalatia de incalzire este obligatorie la acest manual, iar verificarile se fac vara, nu iarna, cand aceste incalziri pot sa aiba probleme, pot sa nu functioneze din diferite motive, daca ele exista. LPF trebuie sa constate daca exista aceste instalatii si daca ele functioneaza.

Vom vedea la urmatorul CEx cine se face vinovat si cine face aceste controale la stadioane.

In continuare functionam dupa sitemul merge si asa si vedem la anul ce vom face. Asa s-a trecut cu vederea si peste moartea lui Ekeng si nu s-a schimbat nimic … Ar trebui sa se rejoace, dar sa vedem daca exista in regulament asa ceva„, a declarat Emilian Hulubei, in cadrul emisiunii „Blockstart, la Sport Total FM.

Partida ASA Targu Mures-Pandurii Tirgu Jiu, din etapa a 21-a a Ligii 1, a fost abandonata, duminica, dupa 45 de minute, la scorul de 2-0 pentru gazde, intrucat jucatorii formatiei oaspete au refuzat sa mai iasa de la vestiare din cauza conditiei precare a gazonului.

Inainte de startul reprizei a doua, arbitrul de centru Marius Avram a ieşit pe teren şi i-a aratat observatorului de joc ca oaspetii au la dispozitie trei minute sa iasa pe gazon, in caz contrar meciul va fi abandonat. Potrivit regulamentului in vigoare, Pandurii Tirgu Jiu poate pierde partida cu 3-0 la masa verde.