Real Madrid a castigat, pentru a doua oara in istorie, finala CM a Cluburilor! Cristiano Ronaldo a marcat un hat-trick in fata finalistei Kashima Antlers

cm-a-cluburilor-logo

Real Madrid a castigat Campionatul Mondial al cluburilor, dupa ce a invins in finala competitei, cu 4-2, dupa prelungiri, formatia japoneză Kashima Antlers.

Golurile partidei care s-a disputat pe Nissan Stadium din Yokohama au fost reusite de Benzema (‘9), Ronaldo (’60 – pen, ’97, ‘104), respectiv Shibasaki (’47, ’52).

—————————————————

Real Madrid si Kashima Antlers joaca, duminica, de la ora 12:30, finala Campionatului Mondial al Cluburilor, la Yokohama, pe stadionul care a gazduit finala CM din 2002, in fata a 70.000 de oameni. In semifinale, Real a trecut de Club America, scor 2-0, in timp ce Kashima a invins-o pe Atletico Nacional, cu 3-0.

Madrilenii si-ar putea trece in palmares cel de-al doilea Campionat Mondial al Cluburilor din istorie, dupa ce au mai castigat si in 2014, dupa o finala castigata in fata lui San Lorenzo. Echipa japoneza se afla la prima astfel de finala.

In finala mica, Atletico Nacional Medellin (Columbia) a trecut de Club America Ciudad de Mexico (Mexic), cu 4-3, dupa executarea loviturilor de departajare (2-2, dupa timpul regulamentar de joc).

UPDATE / Cristiano Ronaldo a inscris alte doua goluri, in minutele 94 si 107 si Real Madrid va intra in posesia trofeului pentru a doua oara in istorie!

UPDATE / Meciul a intrat prelungiri, dupa ce primele 90 de minute s-au incheiat cu scorul de 2-2

UPDATE / Doar sase minute s-au bucurat japonezii, pentru ca Real a reusit sa egaleze prin Cristiano Ronaldo, din penalty, 2-2.

UPDATE / In partea secunda, acelasi  Shibasaki (’52) a inscris pentru japonezi si Kashima a preluat conducerea, 1-2!

UPDATE / La pauza, Real Madrid si Kashima Antlers se afla la egalitate, scor 1-1. Au marcat: Benzema ‘9 / Shibasaki ’44.

Real Madrid: Navas – Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Marcelo – Casemiro, Kroos, Modric – Vazquez, Ronaldo, Benzema

Kashima Antlers: Sogahata – Nishi, Ueda, Shoji, Yamamoto – Endo, Shibasaki, Ogasawara, Nagaki – Kanazaki, Doi