RECORD ISTORIC stabilit de Real Madrid dupa victoria in fata lui Deportivo la Coruna! Florin Andone, pasa de gol. VIDEO

ramos-gol-deportivoVictoria lui Real Madrid cu Deportivo, scor 3-2, de sambata seara, i-a adus lui Zinedine Zidane un nou record. Liderul campionatului spaniol a incheiat, cu aceasta ocazie, al 35-lea sau meci consecutiv fara infrangere in toate competitiile, un nou record pentru clubul madrilen!

Real a obtinut, insa, victoria in extremis, gratie golului reusit de capitanul Sergio Ramos in prelungiri (’90+2). Deportivo a condus cu 2-1 pana in minutul 84, prin golurile lui Joselu (’63 si ’65), ultimul fiind inscris dupa o pasa a romanului Florin Andone, titular in acest meci. Pentru madrileni au mai marcat Alvaro Morata (’50) si Mariano (’84).

In urma acestui succes, Real Madrid a refacut avansul de sase puncte fata de marea sa rivala FC Barcelona, care s-a impus la randul ei, cu 3-0, pe terenul formatiei Osasuna Pamplona, golurile fiind marcate de Luis Suarez (’59) Lionel Messi (’72 si ’90+2).

Ultimul esec a fost suferit de madrileni pe 6 aprilie, in Liga Campionilor: 0-2 in Germania, contra lui Wolfsburg. Vechiul record de invincibilitate al lui Real apartinea echipei antrenate de Leo Beenhakker, in 1989. Liderul din La Liga mai are nevoie de patru jocuri fara esec pentru a egala recordul rivalei FC Barcelona, din sezonul trecut, in actualul mandat al lui Luis Enrique. La nivel european, Juventus a adunat cea mai lunga serie invincibila, de 42 de jocuri, intre 2011 si 2012.

Real va pleca spre Japonia pentru a participa la Campionatul Mondial al cluburilor, unde este calificata direct in semifinale, urmand sa intalneasca pe 15 decembrie, la Yokohama, invingatoarea partidei dintre echipele Club America (Mexic) si Jeonbuk Hyundai Motors (Coreea de Sud).