Romania bate Rusia, campioana olimpica, la Campionatul European de handbal feminin! Denisa Dedu,

romania-hanbal-campionat-european-norvegia-tricolor

Romania a reusit sa invinga Rusia, campioana olimpica in exercitiu si cvadrupla campioana mondiala, desi cu sapte minute inainte de final scorul era egal! S-a terminat 22-17 si, in mod normal, nu avem cum sa pierdem calificarea in faza urmatoare. Acesata victorie i se datoreaza, in mare masura, portaritei Denisa Dedu, care a avut cel putin 12 interventii de senzatie.

In ultimul meci din aceasta faza a competitiei, nationala noastra va intalni, vineri, de la ora 19:30, reprezentativa Croatiei.

UPDATE /  Romania conduce cu 11-9 dupa o repriza fantastica facuta de portarita noastra, Denisa Dedu.

UPDATE / A inceput partida. Romania n-a mai invins Rusia de 6 ani!

Romania va disputa meciul impotriva Rusiei, in cadrul Campionatului European de handbal feminin din Suedia, in aceasta seara, de la ora 19:30. Va fi o reeditare a finalei Campionatului Mondial din 2005, atunci cand tara gazda a invins Romania cu 28-23.

Romania a pierdut luni, primul meci al acestei competitii, in fata Norvegiei, cu scorul de 23-21. Rusia a invins Croatia, cu scorul de 32-26, astfel cele doua echipe invingatoare ale primei runde din grupa D au cate doua puncte in clasament, iar Romania este pe locul 3, urmata de Croatia, amandoua fara niciun punct.

Meciul va fi transmis de TVR 2 si TVR HD, in direct, de la ora 19:30, iar Croatia va juca impotriva Norvegiei, de la ora 21:45.