Florin Andone, prima dubla in Primera Division: „Sunt foarte fericit, muncesc zi de zi ca sa inscriu”

florin-andone-deportivoDeportivo La Coruna a invins-o pe Real Sociedat cu scorul de 5-1, iar romanul Florin Andone a marcat prima dubla in Primera Division. Atacantul a ajutat si la deschiderea scorului, prin centrarea sa puternica, urmata de autogolul oaspetilor.

Fotbalistul de 23 de ani a marcat chiar inainte de pauza, dupa centrarea lui Juanfran. Andone a inscris din nou, in a doua repriza, in minutul 77, cand a inchis scorul la 5-1 pentru Deportivo.

Florin Andone a egalat recordul lui Gabi Balint din 1992, devenind al doilea roman care inscrie cel putin un gol in patru meciuri consecutive.

„Aceasta este drumul pe care trebuie sa continuam. Avem cateva meciuri in care am jucat bine si am fost rasplatiti pentru evolutiile bune, pentru ca fotbalul a fost cu noi nu neaparat nedrept, dar am avut ghinion. In sfarsit a venit si ziua noastra si sunt foarte fericit ca am reusit sa inscriu pentru acesti suporteri.

Sunt foarte fericit, nu pot sa te mint, muncesc zi de zi ca sa inscriu, pentru asta m-a transferat Deportivo, ca sa marchez goluri. Este adevarat ca traversez o perioada buna, dar trebuie sa raman cu picioarele pe pamant si sa muncesc la fel.

Am mai spus-o, e o chestiune de moment, sunt perioade negative si pozitive, erau momente in care nu puteam sa inscriem, acum reusim sa marcam cu usurinta. Trebuie sa incercam sa ne aparam bine si sa marcam la fel de mult. Suntem fericiti pentru ca eu cred ca muncim bine, zi de zi. Meritam toti felicitari, atat stafful tehnic cat si jucatorii. Suntem uniti si meritam victoria pentru ca muncim din greu”, a declarat Andone dupa meci, conform Digi Sport.