FINAL / Gaz Metan – Dinamo 4-0. I-au pus cu botul pe labe! 12 meciuri fara infrangere pentru medieseni, cea mai lunga serie din istoria echipei!!

gaz-metan-dinamoUltima partida din cadrul etapei a 20-a a Ligii 1 s-a disputat la Medias, unde Gaz Metan a primit replica lui Dinamo.

Mediesenii au ajuns la 12 meciuri fara infrangere, cea mai lunga serie din istoria echipei! Gazdele s-au mentinut invincibile si in fata lui Dinamo, pe care a invins-o cu 4-0, dupa ce au deschis scorul dintr-un penalty acordat gresit de centralul Alexandru Tudor. Llullaku (’29) a inscris fara probleme, acesta fiind si scorul pauzei. In minutul 77, Axente a majorat scorul si a facut „dubla” patru minute mai tarziu (’81). In final, Llullaku a fost faultat in careu si tot el a marcat al 16-lea gol in Liga 1 si e lider in clasamentul golgheterilor.

Dupa 19 etape, Gaz Metan ocupa locul 3 in Liga 1, cu 34 de puncte, in timp ce Dinamo este pe pozitia a 6-a, cu 29 de puncte, ultimul loc de play-off.

Mediesenii au ajuns la 12 meciuri fără înfrângere, cea mai lungă serie din istoria echipei.

Gaz Metan: Pleșca – Crețu, Petre, Cristea, Rugasevic, Bic, Danci, Buzean, Axente, Eric de Oliveira, Llullaku

Rezerve: Marinescu – Trtovac, Olaru, Buziuc, Munteanu, Lupu, Romeo

Dinamo: Penedo – Ceccarelli, Nedecearu, Marici, Filip – Mahlangu, Nistor – Hanca, Rotariu, Lazăr – Gnohere

Rezerve: Brănescu – Popescu, Popa, Olteanu, Dudea, Romera Navarro, Tîrcoveanu