Chelsea, liderul din Premier League, a invins pe Manchester City! VIDEO

david-luiz-si-willianPractic, trupa conduce de Antonio Conte a obtinut a 8-a victorie consecutiva in Premier League, in etapa a 14-a! Londonezii s-au impus cu scorul de 3-1 chiar la Manchester si gratie acestui succes s-au distantat in fruntea clasamentului, cu patru puncte peste „cetateni”.

Pregatita in acest sezon de Pep Guardiola, City a deschis scorul in finalul primei reprize, dupa ce fundasul Gary Cahill a deviat nefericit mingea in propria poarta, dar pauza avea sa fie un sfetnic bun echipei vizitatoare.

Golgheterul „albastrilor”, Diego Costa, a restabilit egalitatea in minutul 60, iar cu aceasta reusita a devenit lider in clasamentul celor mai buni marcatori din Premier League. Willian, in minutul 70, si Hazard, 20 de minute mai tarziu, au marcat in urma a doua contraatacuri si au stabilit scorul final.

In prelungiri, dupa un fault grosolan al argentinianului Aguero, s-a format un meleu, in urma caruia „Kun” si Fernandinho au fost eliminati.

Toti jucatorii au purtat banderola negre pe mana cu numele echipei Chapecoense, care si-a pierdut aproape tot lotul de jucatori, impreuna cu antrenorii, intr-un teribil accident aviatic, in urma cu patru zile, in Medellin (Columbia).

Echipele de start

Manchester City: Bravo – Stones, Otamendi, Kolarov – Sane, Gundogan, Fernandinho, Silva – Navas, Aguero, De Bruyne

Chelsea: Courtois – Azpilicueta, Luiz, Cahill – Moses, Fabregas, Kante, Alonso – Pedro, Costa, Hazard

Etichetat cu: , , , , , , , ,