Brazilia bate in Venezuela si devine lider in grupa sud-americana. Argentina a pierdut acasa cu Paraguay

venezuela-braziliaIn urma rezutlatelor inregistrate marti seara, in etapa a zecea, prima a returului, din grupa preliminara sud-americana pentru Cupa Mondiala din 2018, Brazilia a devansat Uruguay-ul si a trecut pe primul loc.

Selecao a castigat cu 2-0 in Venezuela, datorita golulurilor lui Gabriel Jesus, care a interceptat, in minutul 8, o pasa gresita a portarului advers si l-a lobat apoi pe acesta, si Willian, imediat dupa pauza, in minutul 53. In final, partida a fost oprita pentru 20 de minute, dupa ce nocturna stadionului din Merida a cedat.

In Columbia, la Barranquilla, Abel Aguilar a deschis scorul in minutul 15, insa Uruguay a intors apoi scorul prin Cristian Rodriguez (27) si Luis Suarez (73). Yerry Mina a egalat insa, in minutul 84, iar meciul s-a incheiat cu scorul de 2-2.

In acest moment, Brazila are 21 de puncte, cu unul mai mult decat Uruguay. Urmatoarele doua locuri, care duc direct in Rusia sunt Ecuador si Columbia, ambele avand 17 puncte. Si ecuadorienii au facut 2-2 in runda a zecea, asta dupa ce au fost condusi cu 2-0, in urma unei duble a lui Pablo Escobar (4, 43). Enner Valencia a redus din diferenta, dupa pauza (48), iar apoi a si egalat in final (89).

Pe locul de baraj se mentine Argentina, in ciuda infrangerii de la Cordoba, 0-1 cu Paraguay. Singurul gol al meciului a fost marcat de catre Derlis Gonzalez, in minutul 18.

In cartile calificarii a revenit si Chile, campioana Americii de Sud castigand cu 2-1, la Santiago, in fata reprezentativei din Peru. Ambele goluri au fost inscrise de Arturo Vidal, mai intai, in minutul 10, iar apoi, in minutul 85, la scurt timp dupa ce Edison Flores egalase (76).

Chile ocupa locul 7 acum, cu 14 puncte, insa se afla la doar un punct in spatele Paraguayului, doua in spatele Argentinei si trei in spatele Columbiei si Ecuadorului.