FINAL / Dinamo – CSM Poli Iasi 3-1. Debutantul Maric si Nemec, primele goluri pentru echipa lui Andone! Lazar a oferit ambele assist-uri

dinamo-iasi-2015Pe stadionul din „Stefan cel Mare”, Dinamo va primi vizita echipei CSM Poli Iasi, intr-un meci din cadrul etapei a 8-a din Liga I. In ultimele doua intalniri niciuna dintre cele doua echipe nu a reusit sa macheze vreun gol.

Dinamo s-a impus in fata celor de la CSM Poli Iasi, 3-1, intr-un meci pe care elevii lui Ioan Andone, cu Nistor capitan in premiera, l-au controlat de la inceput.

Fundasul croat Luka Maric croat, la debutul sau in echipa alb-rosie, a deschis scorul in minutul 14, dupa o centrare a lui Lazar. Trei minute mai tarziu, acelasi Vali Lazar a majorat diferenta, dupa o gafa a lui Grahovac, stabilind scorul pauzei. Dupa pauza a venit randul lui Adam Nemec sa inscrie, la primul meci ca titular, in minutul 55, dupa o noua pasa a lui Lazar. Piccioni a redus din diferenta in minutul 65, stabilind scorul final.

Dinamo a urcat pe locul 2, cu 15 puncte, iar CSM Poli Iasi a ajuns la 6 meciuri fara victorie si se afla pe locul 8, cu 9 puncte.

DINAMO: Brănescu – Romera, Nedelcearu, Marici, St. Filip – D. Nistor, Busuladzici, Palici – D. Rotariu, Nemec, V. Lazăr.
Rezerve: Penedo, M. Popescu, Hanca, D. Popa, M. Oliva, Vl. Olteanu, I. Șerban
Antrenor: Ioan Andone

CSM Poli IASI: Grahovac – Bosoi, Frăsinescu, M. Ciucă, Sato – Mitic – Bole, V. Gheorghe, C. Ștefănescu, Țigănașu – Piccioni.
Rezerve: Caparco, Bădic, Boiciuc, Chelaru, Tîrșă, Saric, Al. Ciucur.
Antrenor: Nicolo Napoli