Calarasiul a batut pe Afumati cu un gol controversat. EXCLUSIV / Gabriel Dumanica: ”Daca arbitrajele de la Liga 2 sunt ca la judeteana, ne intoarcem acolo”

gabriel-dumanicaDunarea Calarasi a castigat cu 1-0 meciul cu CS Afumati, din etapa a saptea a Ligii 2, dupa un gol controversat marcat de Dobra in minutul 89. Reusita a revenit in urma unei faze controversate, care a fost povestita la Sport Total FM, in emsiunea ”Fotbal la matineu”, de catre primarul localitatii ilfovene, Gabriel Dumanica:

A fost un meci frumos, per totat, a fost una dintre cele mai bune evolutii ale echipei din Afumati. In prima repriza, a fost un joc fair-play, doar ca nu stiu ce s-a intamplat la pauza. Gazdele isi doreau victoria si apoi a fost un joc incrancenat, au fost multe cartonase, cele mai multe le-am luat noi.

Spre final, minutul 88-89, e o centrare in careul nostru, se inscrie un gol, dar mingea nu a ramas in plasa. Tusierul a ridicat steagul, cred ca erau doi jucatori ai gazdelor in off-side. Deci arbitrul avea doua motive pentru care sa nu valideze golul. Dubiile legate de intrarea mingii in poarta sau nu si fanionul asistentului. Dansul arata initial corner, dupa care se duce sa verifice plasa, care oricum a fost verificata la inceput, dupa care valideaza golul. Au intrat mai multi oficiali in teren, unul a ajuns chiar la poarta respectiva.

A fost o presiune pusa pe arbitru. El a ezitat, aratand corner mai intai. Jucatorii din Afumati s-au daruit, dar sa se termine asa…

Eu am stat in tribune cu suporterii, cu mai multi colegi din Afumati. Nu pot aprecia eu din tribuna, dar am vazut ca mingea nu a ramas in plasa, era in afara portii si am vazut si ca tusierul a aratat off-side, iar centralul, mai intai corner.

Este o ezitare pe care nu ne-o dorim. Noi sustinem echipa. Daca arbitrajele de la Liga 2 sunt ca la judeteana, ne intoarcem acolo.

Probabil, directorul clubului si membrii staff-ului pot face o sesizare intemeiata la FRF.

Obiectivul nostru ramane mentinerea in Liga 2”, a declarat primarul din Afumati la Sport Total FM.