Lucescu, dupa ce Zenit a revenit de la 0-3 in Israel: ”Am facut doua schimbari care stiam ca or sa iuteasca jocul… Putea sa fie chiar 6-3”

mircea-lucescuZenit a castigat un meci incredibil, joi, in Europa League, la Netanya, cu 4-3, asta dupa ce a fost condusa cu 3-0 pana in minutul 77 de catre Maccabi Tel-Aviv. Mircea Lucescu a recunoscut, la final, ca nu se astepta ca echipa sa sa mai revina, insa, in stilul sau caracteristic, a zis ca scorul putea fi chiar si 6-3 pentru rusii sai.

Un astfel de meci nu am mai jucat. Era minutul 77, ce mai putea sa se intample? Sigur, am facut doua schimbari care stiam ca or sa iuteasca jocul, dar sa remontam, nu ma asteptam. Si putea sa fie chiar 6-3.

Cand revii, marchezi un gol, toata lumea e entuziasta si adversarii intra in panica. Am mai trait asemenea situatii si ca antrenor, si ca jucator cand se intra in panica.

Noi am intrat prea relaxati si a fost si o greseala inadmisibila a portarului.

Am intalnit o echipa foarte buna. Nu intamplator a ajuns in grupele Ligii Europa.

Noi nu ne-am ridicat la nivelul asteptat in prima parte, dar finalul a fost senzational. Ii felicit pe jucatori ca au intors meciul.

O infrangere, asa cum parea sa fie, ne-ar fi dat mult inapoi. O victorie ne da foarte multa incredere si mult entuziasm.

Nu cred ca exista cluburi care sa nu mai trateze Europa League fara interes. Sunt tot mai multi bani si o sa fie si mai multi de anul viitor, plus prestigiul, plus calificarea directa in Champions League.

Cluburile din Romania sunt cu un pas in urma echipelor care ajung in aceasta faza a competitiei. E pacat. Campionatele sunt mai puternice”, a declarat Mircea Lucescu la Dolce Sport