Echipa nationala feminina a Romaniei a invins joi pe Ucraina si are sanse sa se califice la Campionatul European de anul viitor

romania-femininRomania a castigat cu 2-1 meciul disputat joi, pe stadionul lui CFR Cluj, impotriva Ucrainei si are sanse sa se califice la Campionatul European de fotbal feminin, care va avea loc anul viitor, in Olanda. Toate golurile au venit in primul sfert de ora al partidei. Pentru tricolore au marcat Havristiuc (minutul 4) si Dusa (minutul 11), in timp ce pentru Ucraina a punctat Ovdiychuk (minutul 8).

In urma acestei victorii, Romania a trecut peste adversara din urma cu o zi, datorita rezultatelor directe si nu mai poate rata locul secund. Franta are deja grupa castigata, in timp ce Ucraina va incheia pe locul al treilea, deoarece nu mai are niciun meci de disputat. In ultima etapa din aceasta grupa, Romania va juca impotriva Greciei, echipa care a obtinut, pana acum, puncte doar cu Albania, formatie care a pierdut toate jocurile disputate in aceste preliminarii.

La turneul final se califica direct castigatoarele celor opt grupe si cele mai bune sase echipe care incheie pe locul al doilea. Lor li se adauga tara gazda, Olanda, si castigatoarea barajului in care se intalnesc cele mai slabe doua echipe care incheie pe pozitia secunda in grupa lor.

In acest moment, in clasamentul formatiilor de pe locul al doilea, in care nu se tine cont de rezultatele cu cea mai slaba echipa din grupa, Romania ocupa locul sapte si, probabil, va juca barajul.